مشکلات شرکت های SAP از زبان رئیس کمیسیون SAP نظام صنفی رایانه ای

فیروز سمیعی رییس کمیسیون SAP:
برای تداوم ارائه سرویس های حیاتی ارتباطی کشور
نیاز به همکاری و حمایت همه جانبه داریم

 

فیروز سمیعی رییس کمیسیون SAP می گوید سال ها تلاش کرده اند تا بتوانند فعالان این حوزه را دور یک میز گرد هم آورند.
کمسیون sap  یک کمیسیون تازه تشکیل شده در سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران است. این کمیسیون در برگیرنده فعالان یک کسب و کار نو است که به انتقال داده از طریق ماهواره می پردازند و پیش از این در سازمان نظام صنفی فعالیتی نداشته اند. رییس این کمیسون می گوید سال ها تلاش کرده اند تا بتوانند فعالان این حوزه را دور یک میز گرد هم آورند.
فیروز سمیعی می‌گوید در دوره ای تلاش شده سندیکا یا اتحادیه ای برای این صنعت تشکیل شود اما در نهایت تمام تلاش‌ها به ایجاد یک دبیرخانه مشترک منتهی شد. اما مشکلاتی که بر سر راه دبیر خانه مشترک وجود داشت فعالان این حوزه را بر آن داشت که به صنف فعالان رایانه ای بپیوندند و از همکاری و کمک هم صنفان دیگر استفاده کنند.
سمیعی اضافه می کند: «علت اصلی تلاش‌های ما برای ایجاد اتحاد و در نهایت تشکیل کمیسیون در سازمان نظام صنفی این است که اعضای صنف با مشکلات زیادی مواجه هستند. در سال‌های اخیر، به‌ویژه از سال 97 این مشکلات شدت بیشتری یافته است. باید توجه داشت که وابسته بودن این صنعت به ماهواره های خارجی و محدودیت در مراودات بین المللی به دنبال تشدید تحریم‌ها از یک طرف و افزایش چند برابری هزینه‌های ارزی تامین پهنای باند از طرف دیگر فعالان این صنعت را با چالش‌هایی جدی روبر کرده است. به جرات می‌توان گفت بیش از 90 درصد مشتریان ما را سازمان‌های دولتی تشکیل می‌دهند، سرویس‌های ارتباط ماهواره‌ای، سرویس‌های بسیار حایز اهمیتی برای کشور هستند، در حادثه سیل امسال که کلیه زیرساخت‌های ارتباطی در چند استان بطور همزمان تخریب شد، مسوولان اجرایی در عمل اهمیت کاربردی سرویس‌های ماهواره‌ای در حوزه مدیریت را به عینه مشاهده کردند. این سرویس‌ها قابل جایگزینی با سرویس‌های عادی ارتباط کابلی یا رادیویی نیستند، چرا که یا در مناطقی استفاده می‌شوند که فاقد زیرساخت‌های زمینی هستند یا در حوزه‌هایی بکار گرفته می‌شوند که نیاز به سرویس‌های ارتباطی با پایداری بسیار بالا دارند؛ مانند حوزه‌های مدیریت بحران، امداد و نجات، ارتباطات روستایی، شبکه‌های نفت و گاز، شبکه‌های بانکی و از این قبیل. در حال حاضر تمام سرویس‌های ارتباطی این سازمان‌ها در دریا، خشکی و حتی خارج از مرزهای کشور توسط شرکت‌های SAP تامین می‌شود و در یک سال گذشته دشوار شدن مبادلات مالی و سقوط ارزش پول ملی در عمل شرکت‌ها را با نابودی مواجه کرده است و متاسفانه آیین‌نامه‌ها و قوانین جاری نیز تعدیلات مورد نیاز قراردادهای جاری شرکت‌های فعال در این صنعت که 100درصد هزینه‌های جاری‌شان ارزی است را پوشش نمی‌دهند و امروز که کشور نیازمند تدبیر و درایت بیشتری از سوی مسوولان در حل معضلات جاری ایجاد شده در سایه تحریم‌ها از سوی غرب است، به نظر می‌رسد گوش شنوا و اراده‌ای برای حل این مشکلات وجود ندارد و اگر وضع بر همین منوال ادامه پیدا کند، سازمان‌های مختلف بزودی شاهد توقف این سرویس‌های حیاتی به‌ویژه در حوزه نفت و گاز و بانک‌ها خواهند بود.»
سمیعی معتقد است حضور در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اتفاقی است که باید پیش از این برای این صنعت اتفاق می افتاد: «سازمان نظام صنفی یک جمع متنوع از فعالان این حوزه بزرگ را یک جا جمع کرده که گروه‌ها و شرکت‌های مختلف را دربر می گیرد. تشکل بهتر و قوی‌تری هم وجود ندارد، بنا براین به نظرم باید از این هم افزایی و اتحاد، هم برای رشد و توسعه صنعت و هم برای نجات شرکت‌ها از بحران استفاده کرد . قطعا در شرایط جاری که بقا و حیات کسب و کارها به خطر افتاده لزوم هم‌افزایی و اتحاد بیش از پیش احساس می‌شود و مشکلات صنفی را از تریبون سازمان‌ها و تشکیلات رسمی صنفی بهتر می‌توان به گوش مسوولان رساند.»
او ادامه می‌دهد «این که حضور ما در این سازمان تا چه اندازه مفید بوده، سوالی است که هنوز برای پاسخ دادن به آن زود است. مشکلات ما کم نیست و امیدواریم با کمک سازمان بتوانبم مشکلات صنف و صنعت ارتباطات ماهواره ای را به گوش سازمان‌های ذی ربط برسانیم و در نهایت گامی برای حل مشکلاتمان برداریم. خوشبختانه اعضای صنف هم به خوبی در جلسات راهبردی این کمیسیون مشارکت می‌کنند. با این که صنف ما چندان صنف گسترده‌ای نیست اما با این وجود همه همکاران ما در این کمیسیون به این اعتقاد که مشکلات را باید با اراده جمعی حل کنیم، واقف هستند و مشارکت فعال دارند.»
سمیعی بزرگترین مشکل این صنف را مشکلات ارزی می‌داند و می‌گوید تمام مبادلات این شرکت‌ها به‌صورت ارزی انجام می‌گیرد.اما به دلیل این که مشتریان داخلی قراردادهای خود را ریالی تنظیم می‌کنند، در عمل شرکت‌ها با نوسانات ارز، درامد و سود خود را از دست می‌دهند و دچار زیان‌های کلان و غیرقابل پیش‌بینی می‌شوند، چرا که درآمدهای ریالی این شرکت‌ها ثابت مانده و در مقابل هزینه‌های تامین خدمات ماهواره‌ای که 100 درصد به صورت ارزی پرداخت می‌شود هر روز افزایش می‌یابد. او اضافه می‌کند: موضوع اصلاح بخشنامه سازمان برنامه در رابطه با تعدیل قراردادهای ارزی مربوط به سرویس‌های این حوزه را که بسیار متفاوت با قراردادهای سایر حوزه‌هاست طی مکاتبات متعدد در 9 ماه گذشته پیگیری کرده‌ایم ولی متاسفانه سازمان برنامه تاکنون اقدامی در این خصوص انجام نداده است.
تخصیص ارز برای تامین پهنای باند و تجهیزات موردنیاز هم در یک سال گذشته با مشکلات و چالش‌های زیادی روبرو بوده که امیدواریم هم سازمان برنامه و هم بانک مرکزی نسبت به رفع مشکلات این حوزه تدابیر موثر و عاجلی اتخاذ کنند.»

برچسب‌ها: ,

عصر ارتباطات بین الملل پارس کار 2015-2007 ، شماره پروانه 100/413